İLKLER ŞEHRİ ERZURUM’DA ŞEHİTLER İÇİN VAKIF KURULMASI

İLKLER ŞEHRİ ERZURUM’DA ŞEHİTLER İÇİN VAKIF KURULMASI

(Naim Hoca, Mithat Turgutcan, Osman Yıldızer Anısına)

Erzurum’un anıt insanlarından Kızılay Başkanı Mithat Turgutcan‘ın yakın zamanda vafatından sonra birlikte yapmış olduğumuz çalışmalardan bir örnek olarak ve tarihe bir not düşmek amacıyla aşağıdaki yazı kaleme alınmıştır.

Yasadışı bölücü terör hareketlerinin yeni başladığı dönemlerde tüm Türkiye‘de olduğu gibi Erzurum’da şehit ve gazi sayısı hızlı bir şekilde artmıştır. İşte ülke savunması gibi konularda milli hassasiyeti çok yüksek Erzurum halkı kendi şehit ve gazisine sahip çıkmasını bilmiştir. Benim Erzurum Vali Yardımcısı ve zaman zamanda Vali Vekili olarak görev yaptığım dönemlerde (30.07.1990-25.10.1993 yılları arasında ) Valilik olarak açmış olduğumuz yardım kampanyasında terör mağduru olan şehit ve gazilere yönelik olarak hayırsever vatandaşlardan toplanan hatırı sayılır miktardaki bağış ve yardımları bir defada ihtiyaç sahiplerine dağıtmak yerine, devamlı bir katkı olsun diye değerlendirmek üzere Türkiye’de o dönemde ilklerden olan Erzurum Şehit Ailelerine Yardım Vakfı benim başkanlığımda aşağıda isimleri bulunan kişilerin iştirakiyle kuruldu ve çoğu şehit ailesinin ev sahibi olması ve çeşitli yardımlardan faydalanmaları bu şekilde sağlandı.

Bu dönemde şehit aileleri için kurulan Erzurum Şehit Ailelerine Yardım Vakfı’nın amacı; ”Gerek yurt savunmasında gereken yasal görevlerinin ifası sırasında hayatlarını kaybederek, ”şehitlik” mertebesine erişen, Erzurumlu Asker, Emniyet Mensubu, Kamu Görevlileri ve Sivil Vatandaşlarımızın geride bıraktıkları eş, çocuk, anne ve babaları ile bu uğurda yaralanarak , çalışamaz duruma gelen kişilere yiyecek, yakacak, barınma, giyinme ve sağlık yardımında bulunmak suretiyle, mutlu ve müreffeh bir yaşam ortamı sağlamanın yanında, eğitim çağındaki çocuklarının, eğitim ve öğrenim giderlerini karşılamak maksadıylada her türlü ayni ve nakti yardımda bulunmaktır” şeklinde belirlenmiş ve faaliyetlerini buna göre yürütmüştür.

Söz Konusu Erzurum Şehit Ailelerine Yardım Vakfı’nın Kurucuları;

1.Mustafa Tamer

Erzurum Vali Yardımcısı ve Vakıf Kurucu Başkanı

2.Osman Yıldızer

Erzurum Belediye Başkan Vekili

3.Zeki Ertugay

Erzurum Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı

4.Lütfü Yücelik

Erzurum Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı

5.Selahattin Şener

Erzurum Gazetesi Sahibi ve Sorumlu Yazı Işleri Müdürü

6.Mithat Turgutcan

Erzurum Kızılay Şube Başkanı,

7.Naim Göller,

Emekli Imam

8.Ibrahim Koçaşlı

Erzurum Müftüsü

9.Ismail Okur

Esnaf

Yukarıda ismi geçen ve vakfın kuruluşunda rol alan kişiler Erzurum’da sevilen , sayılan ve sembol nitelikte insanlardır. Hepsinede emekleri için teşekkür ediyorum.

Bunlardan benim bildiğim kadarıyla halihazırda o dönemde birlikte çalıştığımız Erzurum Belediye Başkan Vekili ve Işadamlarından Inşaat Mühendisi Osman Yıldızer, Naim Hoca, (Emekli Imam Naim Göller) ve Erzurum Kızılay Şube Başkanı Mithat Turgutcan Hak’kın rahmetine kavuşmuşlardır. Hepsine Allah rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun. Hepside çok değerli insanlardı ve yakın çalışma imkanı bulduğum kişilerdi. Aradan bunca yıl geçmesine rağmen çalışmalarımızın ve dotsluklarımızın izleri hiç silinmemiştir.

Diğer yandan; söz konusu Erzurum Şehit Ailelerine Yardım Vakfı Türkiye‘de alanında kurulan ilk veye ilkler arasındadır. Bu da Erzurum insanının milli konularda ve ülke savunmasındaki hassasiyetinin bir yansıması olarak şehit ve gazilerine sahip çıkmasının en büyük göstergesidir. Tarih boyunca Erzurumlular her dönemde aynı hassasiyeti fazlasıyla göstermişlerdir Vatanın bölünmez bütünlüğü için canlarını feda ederek şehit düşen veya yaralanarak gazi olan Erzurumlular ve onların geride bıraktıkları yakınları için ( şehit askerler, polisler, siviller ile gazilerin ve Kıbrıs ve kore şehit ve gazilerinin de yeraldığı) Erzurum Şehit Ailelerine Yardım Vakfı kurulduğu dönem için çok anlamlı bir davranış idi.

Sonradan öğrendiğim kadarıyla; 5 Mart 2011 Cumartesi tarihli ve 27865 sayılı Resmî Gazete’de Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce ”Erzurum’da kurulmuş olan Erzurumlu Şehit Ailelerine Yardım Vakfı, Erzurum 3. Asliye Hukuk Mahkemesinin 14/1/2011 tarihinde kesinleşen, 7/12/2010 tarih, E: 2010/421, K: 2010/813 sayılı kararı gereği dağılmıştır. Türk Medeni Kanununun 104. maddesi gereğince ilan olunur.” ilanının yayınlandığı görülmüştür. Bundan anlaşıldığı kadarıyla söz konusu vakıf halihazırda lağvedilmiş ve faaliyetine son verilmiş bulunmaktadır.

Bu vesileyle; Vakfın kurulmasında ve yardımların yerine ulaştırılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Şehitlerimize Allahtan rahmet, gazilerimize onurlu bir yaşam ve değerli Erzurumlulara sağlık ve mutluluklar diliyorum

Saygılarıma, 03.06.2015

Dr. Mustafa TAMER

Vali

(Erzurum Eski Vali Yardımcısı ve Erzurum Şehit

Ailelerine Yardım Vakfı Eski Kurucu Başkanı )

e-mail ; [email protected]

Web : www.mustafatamer.com

Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on whatsapp
Share on print
Share on email